پرش به محتوای اصلی

 dia

شرح وظایف امور بین الملل ومطالعات راه بردی

 1- تهیه و تدوین سیاست‌های ایجاد ، حفظ و تداوم روابط مابین وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات با مجامع و اتحادیه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ارتباطات ، فنّاوری اطلاعات و امور فضائی .
2- تهیه و تدوین سیاست‌ها و برنامه‎های مرتبط با همکاریهای اقتصادی و بین‌المللی در زمینه ارتباطات،فنّاوری‎اطلاعات‎و امور فضائی کشور و همکاری با دفتر بررسی های اقتصادی و سایر واحدهای ذیربط در تلفیق آنها.
 3- تنظیم و برقراری روابط با اتحادیه‌ها و مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای مرتبط با ارتباطات و فنّاوری اطلاعات، امور فضایی و فرکانس و همچنین با گروههای مطالعاتی وابسته به آنها به منظور تبادل اطلاعات و ارتقاء دانش فنی در زمینه‌های مربوطه و تنظیم روابط لازم در این امور بین وزارتخانه، شرکتها ، مؤسسات و سازمانهای وابسته .
4- ارزیابی نقش اتحادیه‌ها و مجامع , مؤسسات مالی ، اعتباری و مشاوره‌ای منطقه ای و بین المللی در بخش ارتباطات ، فنّاوری اطلاعات و امور فضائی و پیشنهاد راهکارهای اجرائی برای استفاده از خدمات آنها .
5- برنامه ریزی و هماهنگی به منظور شرکت در کنفرانسها, سمینارها , نمایشگاههای علمی و آموزشی (بین‌المللی و منطقه‌ای ) و اتحادیه های بین المللی و ملاقاتهای مختلف مقامات وزارتخانه با مقامات خارجی .
6- پیش‌بینی حق عضویت اتحادیه‌های بین‌المللی و پیشنهاد به موقع اعتبار موردنیاز و پیگیری پرداخت به موقع آن .
7- مطالعه و بررسی نشریات واصله از اتحادیه‌های بین‌المللی و همچنین بررسی خلاصه مطالب جراید خارجی در زمینه ارتباطات ، فنّاوری اطلاعات و امور فضائی و فنّاوری تولیدات .
8- فراهم نمودن زمینه حضور فعال کشور در مجامع تخصصی بین المللی , منطقه ای و استفاده از قابلیت ها و توانمندیهای آنها.
 9- بررسی وتصمیم گیری درخصوص پیشنهادهای اعزام کارکنان وزارت ، شرکتها ، مؤسسات وسازمانهای وابسته به خارج از کشور و نظارت بر اعزام آنها .
10- هماهنگی و برگزاری اجلاسهای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با کشورهایی که مسئولیت آنها به عهده وزارتخانه می‌باشد .
11- تهیه و تنظیم موافقت‌نامه‌ها و یادداشت تفاهم‌های تخصصی – اقتصادی دوجانبه و چندجانبه با کشورهای خارجی .
12- بررسی نتایج مأموریتهای خارج ازکشور انجام شده وارائه گزارش لازم و ثبت و نگهداری آنها.
13- بسترسازی برای جذب سرمایه های خارجی برای قابلیتها و ظرفیتهای فناوری ها و تولید تجهیزات ارتباطات وفناوری اطلاعات و امور فضایی و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی شناسایی شده درسطح کشور .
14- ایجاد بانک اطلاعات در خصوص بازار منطقه و کشورهای هدف در زمینه ارتباطات ،
فنّاوری اطلاعات و امور فضایی و ارائه اطلاعات لازم به بخشهای ذیربط دولتی و غیردولتی در داخل کشور با هماهنگی گروه آمار و اطلاعات دفتر بررسیهای اقتصادی وزارتخانه .
15- تهیه و تدوین برنامه‌های بازاریابی و شناسائی بازارهای هدف جهت توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی نرم‌افزار و تجهیزات ارتباطات ، فنّاوری اطلاعات و امور فضائی کشور با همکاری بخش غیردولتی .
16- جمع‌آوری ، مطالعه و بررسی قوانین ومقررات مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی و تجزیه و تحلیل آنها به منظور استفاده در تهیه و تنظیم موافقت‌نامه‌ها ، یادداشتها و تفاهم‌نامه‌ها در ارتباط با وظایف وزارتخانه .
17- ارائه راهکارهای مناسب برای جذب و مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی و گسترش بازارهای صادراتی .
18- حمایت از حقوق صادرکنندگان نرم‌افزار ، خدمات فنی مهندسی ارتباطات ، فنّاوری اطلاعات و امورفضائی کشور در مجامع بین المللی و سایر کشورها.
19- اظهارنظر در مورد سرمایه‌گذاری‌های متقابل بین‌المللی در رابطه با ارتباطات ، فنّاوری اطلاعات و امور فضائی کشور .
 20- راهنمایی و هدایت امر توسعه صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت‌ها ، مؤسسات و سازمانهای وابسته به وزارتخانه و نیز شرکتهای غیردولتی .
21- تهیه و تولید کتاب راهنمای سرمایه گذاری در کشور وسایر کشورها و به روزرسانی آن در مقاطع سالانه شامل : تحلیل فرصتها و تهدیدها در حوزه ها و شاخه های مختلف ارتباطات و فنّاوری اطلاعات .
22- تهیه وتولید محتوای قابل ارائه به هیأتهای خارجی درخصوص فناوری اطلاعات وارتباطات کشور.
23- انجام مکاتبات با وزارت امور خارجه ، اخذ روادید ، تهیه بلیط هواپیما، رزرو هتل در رابطه با گردهماهی ها ، همایش ها ، اجلاسها، نمایشگاههای بین المللی و اقامت داخلی و خارجی .
24- انجام امور گردهمایی ها ، هم اندیشی ها ، همایش ها ، تشریفات ، پذیرایی از میهمانان داخلی و خارجی و تهیه و تنظیم پیام تبریک و تسلیت به مناسبتهای مختلف با هماهنگی واحدهای ذیربط.
25- انجام اقدامات لازم به منظور مأموریتهای خارج از کشور کارکنان جهت شرکت در همایش ها ، گردهمایی ها … و اخذ مجوز از هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان با هماهنگی اداره کل امور اداری و پشتیبانی .
26- پیش بینی برنامه های آموزشی موردنیاز ارتقاء مهارتهای فنی و تخصصی کارکنان اداره کل با همکاری و هماهنگی مرکز نوسازی و تحول اداری.
27- انجام سایر امور ارجاعی از طرف مقام مافوق .
28- ارائه گزارش عملکرد ماهانه به معاونت ذیربط .