پرش به محتوای اصلی

گزارش بیست و پنجمین کنگره پستی جهانی UPU

 بسمه تعالی

مقدمه

بیست‌وپنجمین کنگره پستی جهانی در تاریخ 24 سپتامبر 2012 مطابق با سوم مهر 1391 با حضور مقامات و مسئولین عالی رتبه پستی از سطوح سیاست‌گذار و مجری در مرکز کنفرانس‌های بین‌المللی شهر دوحه قطر برگزار شد. موضوع اصلی این گردهمایی "دنیای جدید، راهبرد جدید" بود. بیش از 1500 نفر از 166 کشور عضو در این کنگره حضور یافتند.

اتحادیه پستی جهانی یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های بین‌المللی است. این اتحادیه در سال 1874 میلادی (حدود 140 سال قبل) توسط 22 کشور تاسیس شد و جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 1877 یعنی سه سال بعد از تاسیس اتحادیه، به عضویت آن درآمد. پس از تشکیل سازمان ملل متحد و در سال 1948 میلادی، این اتحادیه به‌عنوان دومین آژانس تخصصی سازمان ملل رسمیت یافت.

upu1

شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی بلند پایه به ریاست مقام محترم وزارت در این کنگره شرکت نمود.

جلسات کنگره در قالب هفت کمیته، جلسه‌های عمومی و تعاونی‌های EMS (پیشتاز) و تله‌ماتیک، ظرف مدت بیست و دو روز، در دو سالن مجزا، به‌صورت هم‌زمان، برگزار شد. طی این جلسات علاوه بر انتخابات شوراهای راهبری (CA) و  عملیات پستی(POC)  و همچنین انتخاب مدیرکل و معاون مدیرکل کنگره، بیش از 477 پیشنهاد و  35 سند مورد بحث‌وبررسی قرار گرفت.

upu2

کنگره، عالی‌ترین رکن اتحادیه است که هر چهار سال یک ‌بار، با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار می‌شود. اهمیت کنگره‌ها به‌حدی است که در هر یک بیش از دوهزار نماینده از قریب به192 کشور شرکت می‌کنند. از ابتدای تاسیس اتحادیه تاکنون، بیست‌ و پنج کنگره برگزار شده است. اضافه می‌شود پیش از این، کنگره‌ها هر پنج‌سال یک‌بار برگزار می‌شدند. اما چون این فاصله زمانی برای هم‌گامی با تغییر و تحولات جهانی کافی نبود، کنگره بخارست تصمیم به کاهش آن به چهار سال گرفت. به‌علاوه، اهمیت کنگره آن‌قدر است که رییس‌جمهور یا وزیر امور خارجه کشورهای عضو باید با صدور یک اعتبارنامه رسمی، حق شرکت در کنگره، رای‌گیری‌ها و امضای احکام را به هیات اعزامی اعطا کنند.

مهم‌ترین تصمیمات پستی توسط کنگره اخذ می‌شوند. برای مثال، چهار مورد از مهم‌ترین احکام اتحادیه پستی جهانی شامل اساسنامه، آیین نامه عمومی، قرارداد پستی جهانی و موافقت‌نامه سرویس‌های مالی پستی در هر کنگره اصلاح و بازبینی می‌شوند. علاوه‌ بر اصلاح احکام، کنگره وظایف دیگری مانند انتخاب اعضای شورای راهبری و شورای عملیات پستی، انتخاب مدیرکل و معاون مدیرکل دفتر بین‌الملل اتحادیه،‌ تصویب هزینه‌های اتحادیه در سال‌های قبل از کنگره، تصویب بودجه سالانة اتحادیه و بررسی مسایل مربوط به کمک‌های فنی و آموزشی و غیره را نیز برعهده دارد.

یکی از دیگر مهم‌ترین وظایف کنگره، تصویب استراتژی پستی است که به‌منظور تطبیق با تحولات جهانی، اهداف و برنامه‌هایی را برای چهار سال آتی معرفی می‌کند.

 استراتژی پستی دوحه ((DPS سند مرجع اتحادیه پستی جهانی در فاصله زمانی 2013 تا 2016 به‌شمار می‏رود که با تحلیل‌های جامع و رویه‌های مشورتی، چهارچوب کلی فعالیت‌های اتحادیه را ترسیم می‏نماید. این استراتژی، راهبرد اتحادیه به عنوان سازمانی متشکل از 192 کشور عضو  است و تمام نهادهای اتحادیه یعنی: شورای راهبری(CA)، شورای عملیات پستی POC)) و دفتر بین الملل (IB) را بر می‏گیرد. این سند به عنوان مرجعی برای تبیین الویت‌های منطقه ‏ای UPU بوسیله اتحادیه‏ های محدود مشخص شده و از طریق برنامه‏ های توسعه منطقه ‏ای به اجرا در می‏ آید. DPS می‏تواند مورد استفاده مسئولان و مقامات اجرائی پست و دولت‌ها در سطح ملی به منظور تدوین راهبردهای پستی و تعیین خط‏ مشی آنان واقع شود.

 

برای دریافت متن کامل اینجا را کلیک کنید.